Gelinlerin Çiçek Atma Adeti Nereden Gelir

Gelinlerin çiçek atmalarının geleneği çok eski yıllara dayanır. Gelinlerin çiçek atma adeti nereden gelir sorusu özellikle yeni gelin olacakların merak ettiği konudur. Gelin çiçeği düğünün sonuna doğru gelinin arkasında toplanan kalabalığa atılır ve tutan kişi bekar ise onun evleneceğine işaret eder. Gelinin çiçeği atması ve çiçeği arkadaşlarından birinin tutması düğünlerde bir ritüel haline geldi. Ortaçağ Avrupa döneminden beri uygulanan bir gelenek.

Gelinler Neden Çiçeklerini Arkadaşlarına Atar?

Eski dönemlerde gelin çiçeğinin şans ve bereketi temsil ettiği bilinirdi. Bu nedenle gelin, çiçeğini atarken arkasına bakmaz ve çiçeğini atar. Şans kimi bulursa o bereketlenir. Gelin çiçekleri özel tasarlanan tasarımlardır. Günümüzde çoğu gelin kendilerine hatıra olarak da saklar.

Gelin çiçeği buketi için internetten sipariş verebilir ve o özel günü daha etkili hale getirebilirsiniz. Özel aranjmanlarla hazırlanan çiçek buketlerini seçerken mekana ve gelinliğinizin şekline de dikkat etmelisiniz. Düğün gecesinin yıldızı olan gelinin, gelin çiçeği de özel hazırlanmalı. Özel hazırlanan gelin çiçeği ile düğün gecenizi daha da muhteşem hale getirebilirsiniz.

© 2003 - 2017 | Kütahya Çiçekçi - Kütahya'dan Tüm Dünyaya | Tüm Hakları Saklıdır.