Çiçek Aranjmanı Nedir?

Çiçeklerle ilgili olanların gayet aşina olduğu, çok sayıda kişinin ise yeni tanıştığı kavramlardan biri: aranjman… Özellikle çiçek siparişi verilebilen online çiçekçilerde gördüğünüz bu kelimenin anlamını merak edebilirsiniz ve çiçek aranjmanı nedir sorusu aklınıza takılmış olabilir. 

Çiçek aranjmanı, çiçek düzenlemelerine verilen addır. Hatta bazı çevrelerde aranjman hazırlamak bir sanat olarak kabul edilir.

Gördüğünüzde muhteşem bir güzellik yansıtan çiçek çeşitlerinin bir araya getirilmesi ve bazı süslemeler ile çok daha albenili bir görünüm kazandırılması amacıyla yapılan çalışma çiçek aranjmanı nedir sorusunun yanıtı oluyor. Bu aranjmanlar elbette bir deneyim ve bilgi gerektiriyor. Çünkü kullanılan çiçeklerin, süsleme malzemelerinin ya da yeşilliklerin birbiri ile uyumlu olması gerekiyor.

Çiçek Aranjmanı Nasıl Hazırlanır?

Aranjman hazırlamanız için öncelikle malzemelerinizin hazır olması gerekir. Ayrıca bir vazo ya da saksı gibi materyal içerisinde aranjman hazırlayacaksanız, seçtiğiniz çiçeğin bu materyale uygun olması gerektiğini de unutmamalısınız. Özellikle çiçeğin boyunun uygun olup olmadığına mutlaka dikkat edin. Seçtiğiniz çiçeklerin de birbiri ile uyum yakalaması son derece önemli detaylar arasında yer alıyor.

Ardından düzenleme işine başlayabilirsiniz. İşte bu noktada da estetik bir güzellik yakalamanız gerekiyor. Renk uyumu ise çiçek aranjmanlarının güzelliğinde belirleyici bir unsur olabiliyor. Zıt renkleri kullanabilirsiniz. Ancak mutlaka bu renklerin de kontrast olmasına özen gösterin. Çok büyük yapraklı çiçekler ile çok küçük yapraklı çiçekleri bir arada kullanmayın.

© 2003 - 2017 | Kütahya Çiçekçi - Kütahya'dan Tüm Dünyaya | Tüm Hakları Saklıdır.