Çiçek Kurutma Yöntemleri

Çiçekler dalından koparıldığında zamanla solmaya mahkumdur. Ancak solmasını istemediğiniz çiçekleri kurutarak daha uzun süre güzelliğinden faydalanabilirsiniz. Bunun için çiçek kurutma yöntemleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmanız gerekecek. Çiçekleri kurutmanın birkaç farklı yolu var. Sizlere tümünden bahsedeceğiz ve siz de dilediğiniz yöntemi tercih ederek çiçeklerinizi kurutabilirsiniz.

En çok tercih edilen yöntem, hava ile çiçek kurutma tekniğidir. Bu yöntemde çiçeklerinizi ters şekilde, nem olmayan bir ortamda asarak kurutmanız gerekir. Eğer renklerinin daha az solmasını istiyorsanız karanlık veya en azından loş olan bir ortamda kurutmayı tercih edin. En doğru çiçek kurutma yöntemleri arasında yer alan bu teknikte, çiçeklerinizi astığınız yer nemli olursa, çiçekler kurumayacak; çürüyecektir.

Presleyerek Çiçek Kurutma Yöntemi

Bu yöntem ise çiçekler 2 boyutlu olarak kurutulur. Ancak bu teknikte kurutma kağıtlarına ihtiyacınız olacak. Kurutma kağıdını A4 boyutunda katladıktan sonra çiçeklerinizi yan yana dizin. Üzerine ağır bir cisim koyun ve 2 ila 4 hafta arasında bekleyin. Kurutma kağıdı çiçeklerin nemini alacağı için çiçekleriniz çürümeden kuruyacaktır.

Son olarak gliserin ile çiçek kurutma yönteminden bahsedelim. Eczaneden gliserin alın ve önce kaynatılmış, sonra ılık hale getirilmiş suyun içerisinde 2 ölçek su, 1 ölçek gliserin olacak şekilde ekleyin. Çiçekleri de vazo içerisine koyduğunuz bu suya, sadece sapları gelecek şekilde koyun. Bir hafta bekledikten sonra çiçeklerinizin yeşil yaprakları da dahil olmak üzere, renkleri solmadan kuruduğunu göreceksiniz.

© 2003 - 2017 | Kütahya Çiçekçi - Kütahya'dan Tüm Dünyaya | Tüm Hakları Saklıdır.