Kesme Çiçeğin Ömrü Nasıl Uzatılır?

Yakınlarımızdan güzel bir çiçek buketi aldığınız zaman onun ömrünü de uzatmak istersiniz. Kesme çiçeğin ömrü nasıl uzatılır ve nasıl daha iyi bakılır her zaman çiçek sevenlerin merak ettiği konudur. Kesme çiçekler buket ya da vazoda gönderilir. Buket halinde gönderilmişse mutlaka vazo içine almalı ve gereken suyu eklemelisiniz. Sapları çok uzunsa kesmeli ve vazo altında kalacak yaprakları temizlemelisiniz.

Kesme Çiçeklerinin Ömrünü Uzatmak için Püf Noktalar

Vazo içine koyduğunuz zaman suyun çok soğuk katmayın. Oda sıcaklığı her zaman idealdir. Suyu ise her gün değiştirmelisiniz. Çiçek sağlarını ise iki günde bir kesmeli ve oluşan küfleri temizlemelisiniz. Çiçeğinizi direk gün ışığından ve esintili ortamdan korumalısınız. Solan çiçekleri ise vazodan çıkarın çünkü diğer çiçekleri de soldurur.

Vazo içine bir çay kaşığı şeker eklerseniz çiçeklerin dayanıklılığını da artırırsınız. Suda oluşan mikropları önlemek için ise bir adet çocuk aspirini ezip katın. Suya demir para koyarsanız içindeki iyonları da azaltırsınız. Demir para yerine arada bir çay kaşığı sirke de ekleyebilirsiniz. Çiçeklerinizin ömrünü uzatmak için haftada bir yarım çay kaşığı karbonat ekleyin.

© 2003 - 2017 | Kütahya Çiçekçi - Kütahya'dan Tüm Dünyaya | Tüm Hakları Saklıdır.