Orkide Bakımı Nasıl Yapılır?

Orkideler muazzam güzellikleri ile en çok bakımı yapılan çiçek çeşitleri arasında yer alıyor. Siz de kendiniz için aldığınız ya da bir yakınınızdan gelen orkidenin canlı görünümü korumasını sağlayabilirsiniz. Elbette bunun için orkide bakımı nasıl yapılır sorusunun yanıtını öğrenmeniz gerekiyor. Öncelikle orkidelerin bakımı türüne göre değişse de bazı genel kuralların tümü için geçerli olduğunu belirtelim.

Orkidelerin yapraklarını sıklıkla kontrol etmek orkide bakımı nasıl yapılır sorusunun ilk yanıtıdır. Çünkü yaprakları orkidelerin sağlık durumları hakkında bilgi verir. Örneğin güneşte fazla kaldıklarında orkidelerin yapraklarında sararma meydana gelebilir. Sararma yerine çeşitli lekeler de oluşabilir. Sulamasını ise mutlaka toprağını kontrol ederek yapmanız lazım.

Orkide Sulaması Nasıl Yapılmalı?

Toprağın yaklaşık 1 cm derinini kontrol edin. Eğer toprak tamamen kurumuşsa oda ısısında olmak kaydıyla sulama yapın. Eğer toprak halen nemli ise sulama için bir süre daha beklemelisiniz. Sulamayı her daim aynı miktarda su ile yapmaya özen gösterin. Ayrıca orkidenin direk güneş ışığı almayan bir yerde muhafaza edilmesi de önem taşıyor.

Bununla birlikte koyduğunuz yerin aydınlık olması da lazım. Işığa ihtiyacı çok olan orkideler güneşten ise olumsuz etkilenir. Orkidelerin doğu cepheye bakan yerleri daha çok sevdiklerini de belirtmek gerekir. Olabildiğince bu yönde konumlandırmanızda fayda var. Bu arada yapraklarının renklerinin koyulaşması ışığa daha fazla ihtiyaçlarının olduğu anlamına gelir. Yapraklarının rengini de kontrol etmelisiniz.

© 2003 - 2017 | Kütahya Çiçekçi - Kütahya'dan Tüm Dünyaya | Tüm Hakları Saklıdır.