Orkide Çiçeğinin Sulaması Nasıl Yapılır?

Hem evlerde hem de ofislerde en sık yetiştirilen çiçeklerden biri de orkidelerdir. Uzun sap bölümleri ve sıra dışı yaprak görünümü ile dikkat çeken orkidelerin bakımının asla ihmal edilmemesi gerekiyor. Peki, orkide çiçeğinin sulaması nasıl yapılır ve sulama yaparken nelere dikkat etmek lazım? Öncelikle seçtiğiniz orkidenin türüne bağlı olarak çiçeğinizin su ihtiyacının değişebileceğiniz belirtmemiz gerekiyor.

Haliyle orkideyi ne sıklıkla sulamanız gerektiği de değişebilir. En doğru yöntem her sulama öncesinde topraktaki nem düzeyini kontrol etmek oluyor. Bu sayede çiçeğinize fazla su vererek köklerinde çürüme meydana gelmesini önlemiş olursunuz. Toprağın yaklaşık 1 cm altına parmağınızı sokun ve toprağın ıslak olup olmadığını kontrol edin.

Orkide Sulamasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Şayet toprağın 1 cm altı nemliyse bu durumda sulama yapmak için biraz daha beklemenizde fayda var. Bir kalem yardımı ile de toprağı kontrol edebilirsiniz. Eğer toprağın alt bölümü kurumuş ise bu durumda sulama yapabilirsiniz. Sulama için de mutlaka oda ısısında su kullanmanız gerekiyor.

Musluk suyunu değil, damacana su yani içme suyu kullanmanız çiçeğinizin daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır. Özellikle şebeke suyu kireçli olan kişilerin mutlaka çiçeğini içme suyu ile sulaması gereklidir. Sulama yaparken çiçeğin yapraklarına su gelmemesine özen gösterin. Orkidelerin yaprakları son derece hassas bir yapıya sahiptir. Suyun gücü yaprakların zarar görmesine neden olabilir ve kuruma ya da kopma gibi sorunlar olabilir.

© 2003 - 2017 | Kütahya Çiçekçi - Kütahya'dan Tüm Dünyaya | Tüm Hakları Saklıdır.