Siklamen Çiçeğinin Bakımı

Siklamen çiçeğinin halk arasında bilinen adı tavşan kulağıdır. Ev, ofis ve balkon gibi yerlerde kolaylıkla bakılabilen siklamen güzel renklere sahip olan çiçekleri ile bulunulan ortama pozitif enerji yayar. Genellikle beyaz, fuşya ve pembe rengi bulunan siklamenin direk olarak gün ışığını alması sakıncalıdır. Dolaylı olarak ya da yarı gölge olarak ifade edilen yerlerde muhafaza edilmesi durumunda gelişimini sürdürür.

Rüzgâr Akımından Koruyun

Rüzgâr akımından pek hoşlanmayan siklameni pencere önü ya da kapı ağzı gibi yerlere koymanız zaman içinde yapraklarında bozulmalara ve sonrasında bitkinin ölmesine sebep olabilir. Bu sebep ile siklamen için ayrılan bölümde akım olmaması şart olup sevdiği yerden başka bir yere koymak ise yanlış bir uygulama olacaktır. Bu durumda bitki yer değişim şok durumunu yaşayarak ölebilir.

Siklamenin Sulanması

Siklamen çiçeği kış aylarında haftada bir yaz aylarında ise hafta da iki ya da duruma göre üç kez sulanabilen bir çiçektir. Kış ayında toprağın nemli olması durumunda birkaç gün beklenerek öyle sulamaya geçilmesi önerilir. Bitkinin aşırı sulanması köke ve yapraklara zarar vereceği için dikkat edilmesi önerilir. Sulama sonrasında saksı kabına biriken su mutlaka dökülmelidir.

Siklamen Çiçeğine Vitamin Uygulamak Gerekir mi?

Siklamen çiçeğinizin yaprakları ve çiçekleri sağlıklı ise vitamin uygulamasına yer vermenize gerek yoktur. Bu bitkinin çiçekleri uzun süre dalında kalma özelliğine sahiptir. Yaprak ya da çiçeklerde solma durumundan vitamin kullanılabilir.

© 2003 - 2017 | Kütahya Çiçekçi - Kütahya'dan Tüm Dünyaya | Tüm Hakları Saklıdır.