Sukulent Nasıl Sulanır?

Dikensiz bir kaktüs çeşidi olan sukulentler son dönemin en popüler bitkileri arasında yer alıyor. Bakımı oldukça kolay gibi görünse de aslında özen isteyen bu bitkilerle siz de yaşam alanlarınızı süsleyebilirsiniz. Genellikle sukulent nasıl sulanır noktasında akıllar karışabiliyor. Bu bitkiyi oda ısısında olan kireçsiz su kullanarak sulamanız gerekir.

Damlama yöntemi ile toprağın nemlenmesini sağlayacak şekilde sulama yapabilirsiniz. Olabildiğince yapraklarını ıslatmamaya özen gösterin. Çünkü yaprakları ıslandığında şayet güneşe maruz kalırsan yapraklarda solma ve sararmalar başlayabilir. Bu arada sukulent nasıl sulanır sorusuyla birlikte hangi periyotla sulama yapılması gerektiğini de bilmelisiniz. Bu bitkilerin suya ihtiyaç duyması için 1 ya da 2 hafta zaman geçmesi gerekebilir.

Sukulent Sulamanın İncelikleri

Bir başka deyişle 1 ila 2 haftada bir susayan sukulentlerin fazla sulanması ise köklerinin kısa sürede çürümesine neden olur. Bu durumda elbette bitkinin ölmesine neden olabilirsiniz. Sulama yapmadan önce mutlaka toprağı kontrol edin. Eğer nemliyse sulamayı erteleyin. Bazen havanın nemli olması gibi nedenlerle bitkilerin suya ihtiyacı gecikebiliyor.

Toprak tamamen kuruduğunda ise sulama yapabilirsiniz. Ancak toprağın kuruması durumunda da sulamayı geciktirmeyin. Bu arada sukulentlerin ışığa bir hayli ihtiyaçlarının olduğunu da belirtebiliriz. Hangi sukulent türü olduğuna bağlı olarak güneşe ihtiyaç duyabilir ya da duymayabilir. Ancak tüm türle ziyadesiyle gün ışığına gereksinim duyarlar. Bu yüzden evinizin en fazla ışık alan yerinde bitkinizi konumlandırmanızda fayda var.

© 2003 - 2017 | Kütahya Çiçekçi - Kütahya'dan Tüm Dünyaya | Tüm Hakları Saklıdır.